Spotřebitelské právo na středních školách

dTest ve spolupráci s právnickými fakultami v Praze, Brně a Olomouci pořádá již několik let cyklus přednášek o spotřebitelském právu na středních školách. Přednášky jsou zdarma a přihlásit se o ně mohou školy po celé České republice.

Projekt seminářů na středních školách má za cíl přinést studentům základní informace a znalosti ze spotřebitelského práva, aby mohli vstupovat do smluvních vztahů informováni o možných důsledcích a osvojili si základní principy, které využijí v soukromém i pracovním životě. Přednášejícími jsou studenti právnické fakulty, kteří se touto formou učí prezentovat právní témata laikům a rozvíjejí své právní i mimoprávní dovednosti, například v oblasti didaktiky a rétoriky.

Semináře je možné uskutečnit v letním i zimním semestru, tedy vždy od března do května a od října do prosince, a to dle vzájemné dohody dTestu a střední školy. Minimální rozsah jednoho setkání je 45 minut, nicméně z předchozích zkušeností víme, že je lepší, pokud naši studenti mohou se středoškoláky strávit alespoň dvě setkání (2 x 45 minut), která mohou být bezprostředně po sobě. Ideální pracovní skupinou je jedna třída kolem 20 až 30 žáků.

Máte-li zájem o semináře na vaší škole, kontaktujte nás prosím e-mailem na prednasky@dtest.cz.

Vyberte si témata pro vaše žáky a navrhněte, které termíny by se vám nejvíce hodily. Společně domluvíme nejvhodnější termín, kdy seminář uskutečnit. Přednášející mají připravené PowerPointové prezentace, projektor v učebně je tedy dobrou pomůckou, ale není nutnou podmínkou.

Přednášky lze využít i v rámci výuky předmětů, jako jsou základy společenský věd, občanská výchova či základy práva. Pokud můžete, předejte prosím naší nabídku vyučujícím v příslušných předmětech.

V současné době jsou studenti školeni na tato témata:

  • Co je smlouva a co z ní vyplývá
    Řada lidí si představuje, že smlouva je kus papíru, který má slovo smlouva napsáno v hlavičce. Přednáška bude mít za cíl vysvětlit, co vše je ve skutečnosti smlouvou, jak vzniká a kde všude hledat její obsah. Zároveň upozorní, na co dávat ve smlouvách pozor, dotkne se problematiky nepřiměřených podmínek a překvapivých ustanovení v obchodních podmínkách.
  • Nákup, záruka a reklamace
    Prodej zboží v obchodě je záležitostí každodenního života, která má určitá pravidla a principy. Jaká jsou naše práva a jak je uplatnit? Co říká občanský zákoník o záruce a reklamaci? Jak máme postupovat, když se s prodávajícím nemůžeme dohodnout a kdo nám může pomoci?
  • Internet a e-shopy
    K uzavření smlouvy na internetu stačí pár kliků. Ani se nenadáme a u dveří zvoní kurýr s objednaným balíčkem. Jaké informace máme hledat před uzavřením smlouvy a k čemu se můžeme zavázat? Internetový prodej je spojen i s vracením zboží. Přednáška poradí, jak postupovat.
  • Naše práva a operátoři
    Telefon a internet používá snad už úplně každý, na co si dát pozor, když uzavíráme smlouvu s operátorem? Jak ho můžeme změnit a jak se vyhnout tomu, abychom museli platit smluvní pokutu? Kdo nám případně s operátorem pomůže a jak?
  • Základy spotřebitelského úvěrování
    Svět kolem nás je plný reklamy na půjčky a život na dluh. Co se ale za reklamou častou skrývá, jak ji číst a hlavně je vůbec nutné peníze si půjčovat? Jak to chodí se smlouvami s bankami, nebankovními společnostmi a na čem se nás snaží nachytat lichváři a podvodníci? Nenechme je těžit z naší vlastní neznalosti a naučme se smlouvy číst a pochopit.

Přednášky spotřebitelského právo na středních školách Přednášky spotřebitelského právo na středních školách Přednášky spotřebitelského právo na středních školách Přednášky spotřebitelského právo na středních školách Přednášky spotřebitelského právo na středních školách Přednášky spotřebitelského právo na středních školách