Studentská soutěž Spotřeba pro život 2019 zná své vítěze

Hned několik desítek časopisů soutěžilo o prvenství v právě ukončeném jedenáctém ročníku studentské soutěže Spotřeba pro život. Studenti měli za úkol vytvořit vzorové číslo spotřebitelského časopisu. Museli přitom prokázat své znalosti o právech a povinnostech spotřebitelů vůči poskytovatelům poštovních či přepravních služeb. Vítězné týmy studentů budou mít možnost seznámit se s tím, co vše se musí odehrát, aby lidem mohla být zásilka doručena.

Zpracování soutěžních časopisů bylo velmi nápadité a kvalitní, odborná porota přesto musela určit jasné pořadí vítězů. Na společném prvním a druhém místě se umístili studenti Střední odborné školy Drtinova z Prahy 5 s časopisem BUSINESS a studenti Gymnázia, střední odborné školy a vyšší odborné školy z Ledče nad Sázavou s časopisem Ovšem!. Ze třetího místa se mohou radovat studenti z Albrechtovy střední školy z Českého Těšína s časopisem Zabalíte, doručíme.

Všechny tři kolektivy obdrží spolu se svými pedagogy jako cenu exkurzi do největší české třídírny balíků a vysoce specializovaného pracoviště pro příjem tísňového volání. Další dva soutěžní kolektivy v pořadí se mohou těšit na věcné ceny. Na čtvrtém místě se umístili studenti ze Střední školy služeb a podnikání z Ostravy – Poruby (časopis POST BOX) a na pátém místě pak studenti ze Střední odborné školy a gymnázia ze Starého Města (časopis POST NEWS).

V letošním ročníku soutěže museli studenti časopisy postavit hlavně na příbězích spotřebitelů, kteří řešili třeba to, na koho se obrátit v případě, že doma otevřeli dlouho očekávaný balíček a zjistili, že zakoupené hrníčky jsou potlučené či nový mobilní telefon má prasklý displej. Mohli také vytvořit anketu k dané problematice, a to nejen mezi svými spolužáky.

Soutěž Spotřeba pro život vyhlašuje největší česká spotřebitelská organizace dTest pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, Českého telekomunikačního úřadu a poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové. Je každoročně vypsána pro žáky středních škol a odborných učilišť, ale mohou se jí účastnit samostatně i studenti a žáci zapojení do různých forem mimoškolských odborných aktivit. Každý soutěžní kolektiv reprezentuje tříčlenný redakční tým a koordinátor z řad dospělých. Každá škola, jejíž studenti se do soutěže zapojili, obdrží navíc zdarma předplatné tištěné verze časopisu dTest pro následující školní rok.