Vítězné týmy navštívily Belgii

Vítězné kolektivy soutěže Spotřeba pro život se na přelomu září a října spolu se svými pedagogy vydali na zájezd do sídla Evropského parlamentu v Bruselu. Výlet byl odměnou pro vítěze letošního ročníku soutěže. Výpravy se zúčastnily ale i další vítězné týmy ze dvou minulých ročníků soutěže, ve kterých se vzhledem k pandemii nemohl zájezd pro vítěze uskutečnit.

Kromě trojice letošních úspěšných týmů z pražské Českoslovanské akademie obchodní, Gymnázia z Mladé Boleslavi a Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou se zájezdu účastnili i studenti z těchto škol: Gymnázium, Budějovická, Praha 4, Gymnázium J. Heyrovského, Praha. Gymnázium Pardubice, Střední průmyslová škola polytechnická Zlín, Albrechtova střední škola Český Těšín a SOŠ Drtinova Praha 5.

Studenti nejprve navštívili Vaalserberg, nejvyšší místo kontinentálního Holandska (322,5 metrů), kde se nachází tzv. „Drielandenpunt“, tedy Trojmezí Německa, Nizozemí a Belgie. Dále si prohlédli univerzitní město Lovaň (Leuven), největší belgické město Antverpy a dvě historické perly provincie východní Flandry – Bruggy a Gent.

V Bruselu si studenti prošli parlamentarium, kde se dozvěděli spoustu zajímavostí o historii a fungování Evropské unie a setkali se s eurosposlancem Marcelem Kolajou (Pirátská strana). Ten je seznámil s aktuální agendou, kterou se zabývá a také s postupy, jak probíhá vyjednávání o jednotlivých zákonných úpravách. Na závěr studenti dostali možnost nahlédnout do hlavního jednacího sálu bruselského sídla europarlamentu.