Známe vítěze studentské soutěže Spotřeba pro život 2024

Letošní ročník soutěže Spotřeba pro život byl pro studenty opravdovou výzvou. Kvůli červnovým volbám do Evropského parlamentu museli své soutěžní časopisy odevzdat výrazně dříve než v jiných letech. I přesto nám dorazilo 29 velmi kvalitních časopisů.

Tématem letošního ročníku byl náš život a práva v digitální éře. Tříčlenná odborná porota to vůbec neměla jednoduché. Zdá se, že ztížené podmínky studenty „vyprovokovaly“ ke skvělým výkonům. Řada časopisů po obsahové i grafické stránce v podstatě splňuje nároky profesionálních časopisů a je skvělou ukázkou toho, jak si studenti představují současná tištěná média. Před šikovností studentů opravdu smekáme.

Nejvíce bodů získali studenti z Gymnázia Jana Keplera v Praze s časopisem Paragraf (Julie Kučerová, Martin Kubec, Matyáš Bartoš). Na druhé příčce se umístil tým Českoslovanské akademie obchodní, střední odborné školy s časopisem Právo 365 (Jana Jindráková, Veronika Brejníková, Šárka Šimůnková) a třetí místo patří studentům Gymnázia Chotěboř s časopisem Nowday (Johana Kramářová, Josefina Lukesová, Martin Dostál).

Vítězné tři kolektivy společně se svými pedagogy získávají hlavní cenu, a to zájezd do sídla Evropského parlamentu v Bruselu, který se uskuteční letos v dubnu. Prvních pět nejlepších týmů obdrží věcné ceny od dTestu a podporovatelů soutěže.

Na čtvrtém místě se umístili studenti Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy Ledeč nad Sázavou s časopisem Modern Days (Martin Flekal, Vojtěch Maxa, Sam Třeba) a jako pátý se umístil tým studentů z Obchodní akademie, Střední odborné školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové s časopisem Madolu (Magdalena Skálová, Dora Kubíčková, Lucie Svitáková).

Každá škola, jejíž studenti se do soutěže zapojili, obdrží navíc zdarma předplatné tištěné verze časopisu dTest pro následující školní rok.

Vítězům gratulujeme a všem studentům, kteří se do soutěže přihlásili, děkujeme za účast a prokázanou flexibilitu, úsilí i znalosti. Úroveň grafického zpracování a orientace v problematice spotřebitelského práva byla v letošním roce neobyčejně vysoká. Studenti zapracovali do svých časopisů řadu témat a snažili se pokrýt největší milníky tohoto odvětví. Většina týmů zařadila i zajímavé rozhovory či horké novinky a poukázala na pozitiva i negativa, která přinášejí.

Prohlédnout si vítězné časopisy můžete zde.